Northern Michigan Football League - 2023
See more about your team by clicking the team name below their logo!
Ogemaw Heights Traverse City St Francis
GREEN PLAYOFF RANKING = CURRENTLY IN PLAYOFFS
LEGENDS DIVISION
TEAM (2022 Record) |
CONFERENCE WINS | CONFERENCE LOSSES | TOTAL WINS | TOTAL LOSSES | PLAYOFF POINTS | DIVISION | PLAYOFF RANKING |
OGEMAW HEIGHTS (7-3) |
4 | 0 | 9 | 2 | 51.5 | 5 | 9 |
KINGSLEY (7-3) |
3 | 1 | 12 | 2 | 50.944 | 6 | 3 |
TRAVERSE CITY ST. FRANCIS (13-1) |
2 | 2 | 4 | 5 | 34.139 | 7 | 19 |
GRAYLING (2-7) |
1 | 3 | 6 | 4 | 38.903 | 6 | 17 |
CHEBOYGAN (3-6) |
0 | 4 | 1 | 8 | 22.681 | 5 | 53 |
SCOREBOARD
WEEK 1
Grayling 36 vs Roscommon 22
Traverse City St. Francis 41 vs Charlevoix 40 (OT)
Kingsley 46 vs Reed City 12
Gladwin 42 vs Ogemaw Heights 28 (HIGHLIGHTS)
Lake City 48 vs Cheboygan 15
WEEK 2
Gaylord 42 vs Kingsley 39
Ogemaw Heights 60 vs Grayling 33
Lawton 38 vs Traverse City St. Francis 6
Sault Ste. Marie 26 vs Cheboygan 0
WEEK 3
Ogemaw Heights 56 vs Traverse City St. Francis 17
Kingsley 50 vs Cheboygan 7
Grayling 35 vs Elk Rapids 14
WEEK 4
Ogemaw Heights 50 vs Cheboygan 0 (HIGHLIGHTS)
Kingsley 64 vs Boyne City 13
Traverse City St. Francis 28 vs Grayling 22
WEEK 5
Ogemaw Heights 48 vs Boyne City 0
Kingsley 44 vs Traverse City St. Francis 21
Grayling 37 vs Escanaba 30
Pewamo-Westphalia 44 vs Cheboygan 7
WEEK 6
Ogemaw Heights 47 vs Flint Powers Catholic 9
Kingsley 56 vs Grayling 20
Traverse City St. Francis 49 vs Cheboygan 7
WEEK 7
Ogemaw Heights 35 vs Kingsley 12 (HIGHLIGHTS)
Grayling 46 vs Kalkaska 6
Boyne City 21 vs Cheboygan 7
Jackson Lumen Christi 35 vs Traverse City St. Francis 0
WEEK 8
Ogemaw Heights 28 vs Standish-Sterling 0 (HIGHLIGHTS)
Kingsley 65 vs Comstock Park 12
Grayling 42 vs Cheboygan 0
WEEK 9
Ogemaw Heights 21 vs Almont 7
Kingsley 58 vs Sparta 8
Grayling 39 vs Lake City 8
Cheboygan 29 vs Benzie Central 25
Traverse City St. Francis 27 vs Muskegon Catholic Central 0
DISTRICT SEMI-FINALS (DIVISION-REGION-DISTRICT)
5-1-1: Ogemaw Heights 28 vs Gladwin 23
6-1-2: Kingsley 61 vs Mason County Central 12
7-1-1: Charlevoix 31 vsTraverse City St. Francis 7
6-1-1: Negaunee 47 vs Grayling 34
DISTRICT FINALS (DIVISION-REGION-DISTRICT)
5-1-1: Kingsford 19 vs Ogemaw Heights 14
6-1-2: Kingsley 37 vs Manistee 18
REGIONAL FINALS (DIVISION-REGION)
6-1: Kingsley 51 vs Gladstone 27
STATE SEMI-FINALS
D6: Kingsley 37 vs Reed City 7
DIVISION 6 STATE FINALS
SATURDAY 11/25 at 4:30pm at FORD FIELD
Kingsley 38 vs Almont 24
See more about your team by clicking the team name below their logo!
Boyne City Charlevoix Elk Rapids Benzie Central
GREEN PLAYOFF RANKING = CURRENTLY IN PLAYOFFS
LEADERS DIVISION
TEAM (2022 Record) |
CONFERENCE WINS | CONFERENCE LOSSES | TOTAL WINS | TOTAL LOSSES | PLAYOFF POINTS | DIVISION | PLAYOFF RANKING |
CHARLEVOIX (8-2) |
5 | 0 | 9 | 2 | 40.347 | 7 | 9 |
BENZIE CENTRAL (4-7) |
4 | 1 | 5 | 5 | 30.556 | 7 | 25 |
BOYNE CITY (9-1) |
3 | 2 | 5 | 5 | 34.222 | 6 | T25 |
ELK RAPIDS (6-4) |
2 | 3 | 4 | 5 | 25.111 | 6 | 43 |
OSCODA (4-5) |
1 | 4 | 3 | 6 | 20.889 | 7 | T44 |
TAWAS AREA (2-7) |
0 | 5 | 1 | 8 | 15.264 | 7 | 55 |
SCOREBOARD
WEEK 1
Benzie Central 47 vs Elk Rapids 26
Tawas 14 vs Pinconning 7 (HIGHLIGHTS)
Houghton Lake 34 vs Oscoda 6 (HIGHLIGHTS)
Boyne City 12 vs Standish-Sterling 7
Traverse City St. Francis 41 vs Charlevoix 40
WEEK 2
Hudson 20 vs Benzie Central 14
Mancelona 52 vs Tawas 20
Charlevoix 44 vs Oscoda 6
Boyne City 57 vs Elk Rapids 14
WEEK 3
Charlevoix 26 vs Boyne City 13
Frankfort 27 vs Benzie Central 20
Johannesburg-Lewiston 8 vs Tawas 7
Oscoda 34 vs Mancelona 6
Grayling 35 vs Elk Rapids 14
WEEK 4
Charlevoix 50 vs East Jordan 6
Benzie Central 48 vs Tawas 21
Kingsley 64 vs Boyne City 13
Elk Rapids 30 vs Oscoda 0
WEEK 5
Charlevoix 29 vs Benzie Central 12
Ogemaw Heights 48 vs Boyne City 0
Elk Rapids 41 vs Mancelona 0
Oscoda 38 vs Tawas 23
WEEK 6
Charlevoix 30 vs Elk Rapids 7
Benzie Central 31 vs Boyne City 24
Oscoda 52 vs Harbor Springs 7
Frankfort 49 vs Tawas 7 (HIGHLIGHTS)
WEEK 7
Charlevoix 64 vs Mancelona 14
Benzie Central 46 vs Oscoda 14
Boyne City 21 vs Cheboygan 7
Elk Rapids 50 vs Tawas 14
WEEK 8
Benzie Central 28 vs Maple City Glen Lake 14
Elk Rapids 55 vs Harbor Springs 14
Boyne City 28 vs Oscoda 0
Charlevoix 44 vs Tawas 7
WEEK 9
Charlevoix 51 vs Calumet 6
Cheboygan 29 vs Benzie Central 25
Boyne City 62 vs Tawas 6 (HIGHLIGHTS)
East Jordan 20 vs Elk Rapids 0
Frankfort 13 vs Oscoda 0
DISTRICT SEMI-FINALS (DIVISION-REGION-DISTRICT)
7-1-1: Charlevoix 31 vs Traverse City St. Francis 7
7-1-1: Menominee 50 vs Benzie Central 14
6-1-1: Gladstone 28 vs Boyne City 7
DISTRICT FINALS (DIVISION-REGION-DISTRICT)
7-1-1: Menominee 50 vs Charlevoix 14
See more about your team by clicking the team name below their logo!
East Jordan Frankfort Harbor Springs Joburg-Lewiston
GREEN PLAYOFF RANKING = CURRENTLY IN PLAYOFFS
LEGACY DIVISION
TEAM (2022 Record) |
CONFERENCE WINS | CONFERENCE LOSSES | TOTAL WINS | TOTAL LOSSES | PLAYOFF POINTS | DIVISION | PLAYOFF RANKING |
EAST JORDAN (6-5) |
5 | 0 | 8 | 2 | 38.528 | 8 | 12 |
FRANKFORT (8-2) |
4 | 1 | 7 | 3 | 32.75 | 8 | 21 |
MAPLE CITY GLEN LAKE (3-6) |
3 | 2 | 5 | 5 | 27.861 | 8 | 28 |
MANCELONA (1-8) |
2 | 3 | 3 | 6 | 20.528 | 8 |
41 |
JOHANNESBURG-LEWISTON (1-8) |
1 | 4 | 2 | 6 | 15.5 | 8 | 53 |
HARBOR SPRINGS (0-9) |
0 | 5 | 0 | 8 | 10.708 | 7 | 59 |
SCOREBOARD
WEEK 1
Maple City Glen Lake 34 vs Manton 18
Frankfort 38 vs Mancelona 8
East Jordan 43 vs Manistique 20
Johannesburg-Lewiston 26 vs Harbor Springs 6
WEEK 2
East Jordan 52 vs Johannesburg-Lewiston 6
Frankfort 28 vs Maple City Glen Lake 15
Burton Bentley 40 vs Harbor Springs 22
Mancelona 52 vs Tawas 20
WEEK 3
Frankfort 27 vs Benzie Central 20
East Jordan 43 vs Kalkaska 12
Johannesburg-Lewiston 8 vs Tawas 7
Oscoda 34 vs Mancelona 6
Maple City Glen Lake 36 vs Harbor Springs 14
WEEK 4
Frankfort 55 vs Johannesburg-Lewiston 0
Charlevoix 50 vs East Jordan 6
Maple City Glen Lake 16 vs Kalkaska 6
Mancelona 12 vs Harbor Springs 0
WEEK 5
Frankfort 54 vs Harbor Springs 0
East Jordan 26 vs Maple City Glen Lake 3
Elk Rapids 41 vs Mancelona 0
WEEK 6
Frankfort 49 vs Tawas 7
East Jordan 54 vs Mancelona 20
Sault Ste. Marie 50 vs Maple City Glen Lake 7
Kalkaska 41 vs Johannesburg-Lewiston 6
Oscoda 52 vs Harbor Springs 7
WEEK 7
Fowler 54 vs Frankfort 0
East Jordan 56 vs Harbor Springs 0
Maple City Glen Lake 47 vs Johannesburg-Lewiston 8
Charlevoix 64 vs Mancelona 14
WEEK 8
East Jordan 38 vs Frankfort 36
Benzie Central 28 vs Maple City Glen Lake 14
Mancelona 30 vs Johannesburg-Lewiston 12
Elk Rapids 55 vs Harbor Springs 14
WEEK 9
East Jordan 20 vs Elk Rapids 0
Frankfort 13 vs Oscoda 0
Maple City Glen Lake 43 vs Mancelona 28
Manton 36 vs Johannesburg-Lewiston 7
DISTRICT SEMI-FINALS (DIVISION-REGION-DISTRICT)
8-1-1: Ishpeming 20 vs East Jordan 6
8-1-2: Beal City 42 vs Frankfort 7
8-1-1: Iron Mountain 57 vs Maple City Glen Lake 6